Alfa Hidroksi Asit/ Alpha Hydroxy Acid

Alfa hidroksi asitler (AHA'lar) kozmetik ve dermatolojide sıklıkla kullanılan bir kimyasal bileşik sınıfıdır. AHA'lar, bitişik karbon üzerinde bir hidroksil grubu ile ikame edilmiş bir karboksilik gruptan oluşan organik asitlerdir.

AHA'lar doğal olarak meyveler gibi birçok botanik maddenin asit bileşeni olarak ortaya çıkabilir, ancak sentetik olarak da üretilebilir. Yaygın örnekler laktik asit, sitrik asit veya glikolik asittir.

Yaygın olarak kullanılan AHA’ların adları ve kaynakları:

Lactic acid: Süt ürünleri

Citric acid: Narenciyeler

Mandelic acid: Acı badem

Glycolic acid: Şeker kamışı

Tartaric acid: Fermante üzüm

Ascorbic acid: Meyveler

Malic acid: Elma

AHA içeren ürünlerin endikasyon alanı, cildin nemlendirilmesinden, kırışıklıkların azaltılmasına ve en önemlisi cildin derin kimyasal soyulmasına kadar uzanmaktadır.

Akne tedavisinde ve önlenmesinde AHA’lar:

Akneler, gözeneklerin ölü deri hücreleri, yağ (sebum) yada bakteriler sebebiyle tıkanması sonucunda ortaya çıkar. AHA'larla peeling yapmak tıkanıklığı gevşetmeye ve temizlemeye yardımcı olur. Sürekli kullanım gelecekteki tıkanıklıkların oluşmasını da önleyebilir.

AHA'lar ayrıca akneye meyilli ciltlerde yaygın olarak görülen genişlemiş gözeneklerin boyutunu da azaltmaya yardımcı olur. Eksfoliye edici glikolik ve laktik asitlerden gelen cilt hücresi döngüsü efekti, akne izlerini azaltır.

AHA’ların Anti-aging etkisi:

Yapılan araştırmalarda Alfa Hidroksi Asit kullanımı ardından kaba doku ve kırışıklıkta azalmanın yanı sıra epidermal kalınlaşma ve dermal kolajen kalınlığında artış gözlemlenmiştir.

Cilt renk düzensizliği:

AHA’ların daha pürüzsüz cilt oluşumuna destek olduğu ve aynı zamanda cilt rengi eşitsizliğini azalttığını ortaya koymuştur.

Kaynak:

• Improving the cosmetic appearance of photoaged skin with glycolic acid. J Am Acad Dermatol 1997; 36: 1011–3.

• Fruit acid facial scrubs. Dermatological and esthetic correction with alpha‐hydroxy acids (AHA). Hautarzt 1999; 50: 448–60.

• Alpha hydroxy acids in skin care. Clin Plast Surg 1996; 23: 49–56.

• Comparison of alpha‐ and beta‐hydroxy acid chemical peels in the treatment of mild to moderately severe facial acne vulgaris. Dermatol Surg 2008; 34: 45–50; discussion 1.

• Efficacy of an alpha‐hydroxy acid (AHA)‐based cream, even in mo‐notherapy, in patients with mild‐moderate acne. G Ital Dermatol Venereol 2010; 145: 319–22.

• Clinical improvement of photoaged skin with 50% glycolic acid. A double‐blind vehicle‐controlled study. Dermatol Surg 1996; 22: 455–60.

• Treatment of photoaging – A personal comment and open study of the use of glycolic acid. J Dermatolog Treat 1993; 4: 215–8.

• Effects of alpha‐hydroxy acids on photoaged skin: a pilot clinical, histologic, and ultrastructu‐ral study. J Am Acad Dermatol1996; 34: 187–95

ENGLISH
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız.