Argireline

Argireline, peptitler olarak bilinen amino asit zincirlerinden oluşur. Ciltte oluşan kırışıklık ve ince çizgilenmelerin azaltılmasında kullanılan en etkili peptidlerden biridir. Asetil hekzapeptit-8 olarak da bilinir.

Gün içerisinde ifade oluşumunu sağlayan kas hareketleri çokça tekrarlanır. Uyurken dahi yüzümüzde kas gerilimleri meydana gelir. Peptitler, özellikle mimik hareketlerinden dolayı ortaya çıkan ince çizgilenmelerin ve derin kırışıklıkların azaltılmasında etkilidir. Cildin pürüzsüz ve canlı bir görünüm kazanmasında yardımcı olurlar. Asetil hekzapeptid-8, topikal enjeksiyonlara alternatif olarak ifade çizgilerinin oluşumundan sorumlu kasların gevşemesini ve kas hareketlerinin yavaşlamasını sağlayarak botox benzeri bir etki gösterir.

Kozmetik avantajları Botulinum toksini ile aynı, ancak daha güvenli ve pürüzsüz olan bu kırışıklık önleyici peptit, kısa süreli kullanım sonrasında bile kırışıklık hacminin ve uzunluğunun görünümünü azaltır. Var olan kırışıklıkların giderilmesine yardımcı oluğu gibi yenilerinin de oluşmasını engeller.

Kaynak:

• A synthetic hexapeptide (Argireline) with antiwrinkle activity, First published:14 November 2002

• Geometrical optimisation of a personalised microneedle eye patch for transdermal delivery of anti-wrinkle small peptide, Biofabrication, 10.1088/1758-5090/ab6d37, 12, 3, (035003), (2020).

• Buforin-1 blocks neuronal SNARE-mediated membrane fusion by inhibiting SNARE complex assembly, Biochemical and Biophysical Research Communications, 10.1016/j.bbrc.2019.04.124, (2019).

ENGLISH
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız.