Çinko PCA/Zinc PCA

Çinko PCA, pirolidon karboksilik asidin Çinko tuzudur. Sebum salgılanmasını azaltaran akne kontrolü sağlar ve aynı zamanda cildin nemini korumasına yardımcı olur.

Çinko metal tuzları yapısı sayesinde akne kaynaklı iltihabı kurutur ve aynı zamanda sebum salgısını azaltır ve yağ bezlerinin aktivitesini kontrol eder.

Basit bir molekül yapıdadır, doğal olarak vücudumuz tarafından üretilir ve cildimizin su kaybını yavaşlatmak için ürettiği “doğal nemlendirme faktörü” bileşenlerinden biridir.

Çinko PCA Nasıl çalışır?

Çinko PCA virüs ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Çinko ayrıca anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu, orta ila şiddetli akne ilişkili kızarıklık ve tahrişin hafifletilmesine yardımcı olur.

Çinko ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer iltihaplı cilt rahatsızlıkları için de önerilir:

• Melazma

• Gül hastalığı

• Seboreik dermatit

• Egzama

Dermatolojide Çinko Tedavisi:

Temel veya çeşitli formlarında çinko (tuzlar) yüzyıllardır terapötik bir yöntem olarak kullanılmıştır. Çinko oksit, kalamin veya çinko pirition gibi topikal preparatlar, foto-koruma(güneş koruma) ve cilt yatıştırıcı ajanlar aktif bileşeni olarak serumlarda ve kremlerde kullanılmaktadır.

Kullanımı yıllar boyunca enfeksiyonlar (siğiller, leishmaniasis), enflamatuar dermatozlar (akne vulgaris, rosacea), pigment bozuklukları (melazma) ve neoplaziler (bazal hücre karsinomu) dahil olmak üzere bir dizi dermatolojik durum için kabul görmüştür.

Çinko, bu formda sebum üretimini düzenleyen, kızarıklığı ve tahrişi azaltan ve böylece akne ile cildin tedavisinde yardımcı olan bir mineraldir. Son araştırmalar, çinkonun cildin erken yaşlanmasını önlemenin yanı sıra cilt üzerinde patojenik mikroorganizmaların gelişimini kısıtlamadaki fantastik rolünü göstermektedir

Kaynak:

• Zinc l-pyrrolidone carboxylate inhibits the UVA-induced production of matrix metalloproteinase-1 by in vitro cultured skin fibroblasts, whereas it enhances their collagen synthesis International Journal of Cosmetic Science, 34:23-28. 2012

• Zinc salts inhibit in vitro toll-like receptor 2 surface expression by keratinocytes European Journal of Dermatology 17: 492-496.2007

• Zinc in skin pathology and care. Journal of Dermatological Treatment (2006), 17(4), 205-210. 2006

• Zinc Therapy in Dermatology, 2014 Jul 10

ENGLISH
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız.