Kiminin en güzel aksesuarı, kiminin baş belası olabilen çilleri kalıtsal olarak genlerimize kodlanmış küçük cilt lekeleri olarak tanımlayabiliriz.

Çiller cildin kendini güneşten korurken daha fazla melanin üretimi sonucunda ortaya çıkar. Melanosit adı verilen hücreler, güneşe maruz kaldıklarında melanin adı verilen bir pigment üretirler ve sonuç olarak bronzlaşır. Melanin cilt yüzeyinde bulunan ve cildin kendini yenilemesinde etkili diğer hücreleri sararak güneşin zararlı etkilerinden korumak amacıyla üretilir. Çillerin olduğu bölgelerde daha yoğun melanin üretimi olduğundan o bölgeler daha da koyulaşmaya meyillidir. Genellikle kızıl renklilerde bulunan bir gen kaynaklı olduğu bilinmektedir ancak kızıl renkli olmayan ırklarda da görülme ihtimali yüksektir.

Çiller olası halleri ile bir sağlık problemi olmaması ile birlikte genellikle psikolojik ve kozmetik kaygı oluşturur. Çillerin ileri sağlık problemlerine neden olmasını engellemenin en etkili yöntemi yaz ve kış güneş koruyucu kullanmaktır.

Genellikle UV ışın maruziyeti ile koyulaşarak yazın daha belirgin hal alan ve kışın görünümleri azalan çillerden kurtulmak için çeşitli yöntemler olduğu söylenmektedir, ancak kalıtsal olarak oluşan cilt lekeleri olduğundan kozmetik olarak görünümleri azaltılabilir veya kapatıcı ürünlerle gizlenebilirken tekrar kendini gösterme ihtimalleri çok yüksektir. Bu konuyla ilgili herhangi bir yöntem denemeden önce lütfen öncelikle dermatoloğa danışmayı unutmayın…