Aynaya baktığımızda görmek istediğimiz veya gördüğümüz harika cilt sadece genetiksel bir mesele değildir. Günlük alışkanlıklarımız cildimizin bugünü ve geleceğinden sorumludur. Cildimize hangi ürünü kullanacağımız, nasıl nemlendireceğimiz ve nereden başlayacağımız konusunda sayısız fikirin havada uçuştuğunu düşündüğümüzde kafamızın karışık olması gayet normal aslına bakarsak. Başlangıçta cilt bakımının kişisel bir durum olduğunu ve hangi ürünü kullanacağımıza cildimizin ihtiyaçları ile karar vermemiz gerektiğini söylemek isteriz.

Herhangi bir cilt bakım ürününün amacı cildinizin sağlıklı bir görünüm kazanması, cildinizde size rahatsız eden bir problemin giderilmesi veya tamamen cildinizin günlük ihtiyaçlarının giderilmesini hedefleyebilir. Bu noktada cildinize kulak vermek ve ‘Ben bu ürünleri niye kullanıyorum?’ sorusunu kendinize sormanız gerekir. Unutmayalım ki cilt bakımı ürünlerle değil, cildinizin ihtiyaçlarına kulak vererek başlar. Örneğin, hem sivilce hem de leke sorununuz var ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz, size en çok hangisi endişelendiriyor ise ona karar verip cilt bakım rutininizi bu şekilde inşa etmek en doğrusu olacaktır. Bu şekilde hem cildiniz fazla ürün kullanımına bağlı yorulmaz hem de siz kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Cilt bakım rutinleri, cildimizde oluşan değişiklikleri anlamak ve cildimizin ihtiyaçlarını fark etmek için de inanılmaz bir fırsattır. Çünkü cildimiz yaşla birlikte değişir ve kullanmamız gereken ürünler de değişir. Eskiden kullandığımız ve memnun kaldığımız bir ürünün artık işe yaramadığını görüyorsanız bu konuda ısrarcı olmanıza gerek yoktur.Demek ki artık cildiniz; ihtiyaçları için başka çözümler bulmanız konusunda size sinyal vermeye başlamış demektir.Cildinizi güçlendirecek ve gününüzün daha iyi geçmesini sağlayacak temel cilt bakım rutini ile başlayabilirsiniz. 

Temizle- Tonikle-Nemlendir Ve Güneşten Koru!         

Bu basit cilt bakım rutini ile başlamak sizin cilt bakımında ısınma turlarınız olabilir. Bu şekilde başladığınız cilt bakım rutininize cildinizin ihtiyaçları doğrultusunda bakım ürünleri eklemeye başlayabilirsiniz. Cilt bakımı sürecinin uzun bir yol olduğu, zaman zaman hedefinizi değil ama rotanızı değiştirmeniz gerektiğini unutmayın. Kullandığınız tüm bakım ürünlerinin faydalarından yararlanmak ve sonuçlarını görmeyi hedefliyorsak, bunun zaman ve düzenli kullanım ile mümkün olduğunu bilmek önemlidir. Basitçe, kullanmaya başladığınız bir ürünün cildinizde oluşturduğu farkı görmek için günde 2 kez olmak şartı ile en az 6 haftalık bir zamana ihtiyacınız vardır.

Günlük cilt bakım rutininiz sırasıyla temizleme, tonik, serum, nemlendirici, güneş koruyucu şeklinde olabilir, haftalık olarak uygulayacağınız peeling ve maskeler de cilt bakım ürünlerinin etkinliği konusunda oldukça faydalıdır.

Hangi rutini uygularsanız uygulayın sağlıklı bir görünüm hedefliyorsanız, bunun zaman, emek ve istikrar ile mümkün olduğunu unutmayalım.