Cildinizde son zamanlarda istenmeyen koyu lekelerin oluştuğunu fark ettiniz ve endişelisiniz di mi? Merak etmeyin yalnız değilsiniz… Sağlık açısından hiçbir zararı olmayan bu minik lekelerin en büyük yan etkisi moral bozukluğu olsa gerek. Günlük hayatımızı bir anda kabusa çevirebilen koyu lekeleri gelin bir de yakından tanıyalım.

Koyu lekeler yani bilimsel adıyla hiperpigmentasyon cildimize renk veren melanin isimli pigmentin çeşitli nedenlerden dolayı fazla salgılanması ve salgılandığı bölgeyi olduğundan koyu hale getirmesi ile oluşuyor.

Koyu lekeler genellikle şu durumlarda ortaya çıkabilir.

  • Güneş koruyucusuz güneşe fazla maruz kalmak veya sık solaryum kullanım alışkanlığı
  • Hamilelik boyunca oluşan hormonal değişimler
  • Bazı ilaç tedavilerinin yan etkileri
  • Akne, egzema vb. gibi cilt rahatsızlıkları veya ciltte oluşan yanık, yara vb. gibi durumlar sonrasında
  • Diyabet
  • Yanlış kullanılan kozmetik ürünler
  • Nadiren doğum kontrol haplarının kullanımı.

En yaygın neden güneş hasarı olarak bilinmektedir. Bu nedenle önlem olarak en önemli adım güneş koruyucu kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz, 4 mevsim boyunca. Güneş koruyucu kullanmak cildi koyu leke oluşumuna karşı korurken, hali hazırda var olan lekelerin daha da koyulaşmasını engelleyecektir.  Lekelenmeye neden olan sebebi tespit edip güneş koruyucu kullanmayı da alışkanlık haline getirdiğiniz zaman kullanacağınız koyu leke karşıtı kozmetik ürünler daha etkili olmaya başlayacaktır.

Koyu leke karşıtı ürün seçerken mutlaka etkili ve çözüm odaklı etken maddelerden oluşan bir ürün seçmeye çalışmalısınız. Aksi halde hem cildiniz zarar görebilir hem de zaman kaybedebilirsiniz. En önemlisi içeriğini tam olarak bilmediğiniz ürünleri kullanmak cildinize zarar verebilir, lekelerinizi daha belirgin hale getirebilir ve istenmeyen yan etkiler ile canınızı sıkıp keyfinizi kaçırabilir.