Sabah uyanıp aynaya bakmanın en korkunç hali şişmiş gözaltı torbalarımızı ve morluklarımızı görmek olduğunu sanırım bu problemi yaşayan herkes bilir. Güne daha iyi başlamak için seçtiğimiz tüm kapatıcılar, o günü kurtarabilir ancak asla bir çözüm olmadığını biliriz. Bu nedenle gözaltı morlukları ve torbalanmalarından kurtulmanın en yolu doğru içeriklere ulaşmaktır.

Tabi şimdi akıllarda bir soru neden oluyor bu gözaltı morlukları ve torbalanmalar?

Yaş almanın doğal bir parçası olabildiği gibi uyku eksikliği, mevsimsel alerjiler, su kaybı, uzun süre ekrana bakmak birçok çevresel etmen tarafından da tetiklenebilir. Bu problemi yaşayan herkes için biraz sabır, doğru içerikleri uygulama ve yaşam tarzında ufak değişiklikler ile yeni bakışlara sahip olmanın zor olmadığını söylemek doğru olacaktır. Öncelikle problemin nereden kaynaklandığını bulmak gözaltı morlukları ve torbalanmaları önlemede önemli bir adım olacaktır, cildiniz sizin yanlış yaptığınız veya yeterince yapmadığınız bir şey ile ilgili bilgilendirmeye de çalışıyor olabilir unutmayın!

Gözaltı morlukları ve torbalanmalarının oluşmasında 5 önemli neden!

  1. Düzensiz uyku alışkanlıkları

Akşamları günü geride bırakıp kendimize vakit ayırdığımız hazine değeri taşıyan saatlerdir. Biraz kitap okumanın ya da en sevdiğin dizinin birkaç bölümünü izlemenin kimseye bir zararı olmaz. Yada arkadaşlar ile koyu bir sohbetin ortasında da olmuş olabilirsin ancak ertesi gün erken kalkman gereken bir durum varsa uykuya geçiş saatini çok aksatmamakta fayda var ve yahut bunu alışkanlık haline getirmemekte. Uyku düzeninizi bir kere bozarsanız bu cildinin solgun ve donuk görünmesine neden olacaktır.

  • Göz Yorgunluğu

Yatmadan en az 1 saat önce ekran kullanımını kısıtlamanın göz yorgunluğunu engellemede önemli bir adım olduğunu biliyor musun? Televizyon, Bilgisayar ve telefon ekranlarından yayılan mavi ışığın yorgunluk, baş ağrısı ve uykusuzluğa neden olduğu kanıtlanmış bir bilgidir. Bu da göz altındaki kan damarlarımızın genişlemesine ve cildin yüzeyinde belirginleşmesine neden olur.

  • Sigara

Sigara içmek cildin daha solgun görünmesine ve morlukların (koyu halkaların) gelişmesini tetikleyebilir.

  • Su kaybı ve yeterince su içmemek

Göz altı morlukları (koyu halkalar) ve torbalanmaların ortaya çıkmasında en yaygın nedenlerden biridir kendisi. Yeterince su içmemek, vücudumuzda oluşan metabolik faaliyetlerin düzgün çalışmasına engel bir durum olduğundan uzun vadede cildimiz donuk ve solgun görünecektir

  • Genetik

Koyu halkalar ve torbalanmalar genetik yapımızla da ilişkili olduğu düşünülür. Bazı ciltler diğerlerine göre maalesef pigmentasyona daha fazla eğilim gösterebilir. Çocuklukta görülen masum kalıtsal bir özellik, yaşlandıkça stres, uyku eksikliği vb. gibi nedenlerle birlikte daha kötü bir görünüm kazanabilir.

Evet, yukarıda bahsettiğimiz nedenleri çözmek gözaltı problemlerinden kurtulmamıza yardımcı olabilir, ancak bazen cildimiz daha fazla ilgi ve güce ihtiyaç duyabilir. Bu noktada kremler, serumlar, medikal uygulamalar aklımıza geliyor. Gözaltımız narin, ince ve kırılgan bir yapıya sahip olduğundan uygulanacak tüm içerikler veya uygulamalar aynı narinliği taşıyor olması ve aynı zamanda etkili olması gerekir.

Hepsini bir kenara bıraktığımızda günlük rutimize en çabuk uyum sağlayacak olan ürünler krem ve serumlardır. Tek sorun doğru içeriği uygulayıp uygulamadığından emin olmak. Kafein ve C vitamini içeren ürünlere dikkatinizi vermeniz öneriyoruz. Çünkü Kafein cildin sıkılaşmasına, şişliğin azaltılmasına yardımcı olurken, C vitamini de renk düzenleyici ve aydınlatıcı özelliği ile bakışlarınızın değişmesine ve aynalara bakmaya doyamayacağınız anları size sunmaya yardımcı olur.