Güneş kremleri, cildimizin güvenli korumasıdır. Yaz kış rutinimizden ayırmadığımız güneş kremleri için akıllardaki karmaşayı gidermek için sizlerle birkaç ipucu paylaşmak istedik.

Öncelikle SPF nedir?

SPF korumasız cilde kıyasla güneş kremi kullanırken güneşin yakma etkisinin ne kadar engellendiğini gösteren koruma faktörüdür. Genel bir ifade ile ;

SPF 15 UVB’yi %93 oranında engeller

SPF 30 UVB’yi %97 oranında engeller

SPF 50 UVB’yi %98 oranında engeller

UVA/UVB nedir?

Güneşin yaydığı ışınlardan ikisi cildinize zarar vermekten başlıca sorumludur: ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB).

UVB ışınları daha kısadır ve camdan geçemez, ancak güneş yanıklarına neden olan onlar.

UVA ışınları camdan geçebilir .Yanma hissettirmeden cilt yüzeyinin altına etki eder.

PA nedir?

PA “THE PROTECTİON GRADE OF UVA” YANİ “UVA KORUMA FAKTÖRÜ”dür. PA nın yanın yer alan artı (+) işaretlerinin sayısı koruma yüksekliğini gösterir.

Bu sebeplerden dolayı güneş kremi seçerken GENİŞ SPEKTURUMLU olması gerektiğini göz önünde bulundurmalıyız.

Cilt Tiplerine Göre Güneş Kremi Seçimi 

1-Kuru Cilt

Seramidler, gliserin, hyaluronik asit, shea butter gibi nemlendirici bileşenlerle zenginleştirilmiş herhangi bir güneş kremi kuru cilt için uygundur. 

2-Yağlı cilt

Su bazlı güneş kremleri yeşil çay, çay ağacı yağı veya niacinamide gibi aktifler de yağ üretimini kontrol etmenize yardımcı olabilir.

3-Hassas Cilt

Eğer medikal anlamda hassas bir cilde sahipseniz kaçınmanız gereken bazı içerikler vardır. Alkol, kokular gibi. Çinko oksit ve titanyum dioksit içeren bir mineral güneş kremi hedeflemek en güvenli seçeneğinizdir.

Nasıl Kullanmalıyız?

Güneş kremi korumasını tam sağlaması için cilt yüzeyinden emilmesini beklemek gerekir. Bu sebeple güneşe maruz kalacağınız andan en az 20 dakika önce, iki parmak hesabı ile cildinize ve boyun bölgenize uygulayınız. Korumanın gün boyu tek uygulamayla devam etmeyeceğini unutmayın. Bundan dolayı her 2-3 saatte bir güneş kreminizi tazeleyin.

Cilt bakım rutininde Güneş Kremi uygulaması nasıl olmalı?

Basit bir sıralamayla bu rutini akılda tutmak oldukça kolay olacaktır.

Temizle-Tonikle-Serumunu damlat-Nemlendir ve Güneş Kremi ile koru!

Cildimiz için bir kalkan oluşturacaktır.

Lekelerin nedeni?

Ciltte lekelenme artışı yaz aylarında sık gözlemlenmektedir. Bunun sebebi güneş ışınlarıyla koyulaşan ciltteki melanin pigmentidir . Lekeleri tedavi etmek kadar önlemeye de dikkat etmemiz gerekir. Önlem için cildinize yapacağınız en doğru uygulama güneş kreminizi rutinden yaz kış eksik etmemeniz olacaktır.

Güneş kremi kullanımı estetik anlamda birçok kaygıyı önlemeye yardımcı iken aynı zamanda medikal anlamda cilt sağlığımızı desteklemekte ve korumaktadır.