Son zamanlarda cildini gergin, hassas ve normalden daha kuru mu hissediyorsun? Yoksa kendini bildin bileli mi bunları yaşıyorsun? Bu sorunun cevabı aslında yaşadığın durumu özetliyor. Son zamanlarda yaşadığınız hassasiyet, kuruluk ve cansızlık cildinizin nem kaybettiğine işarettir. Her ne kadar belirtileri aynı veya benzer olsa bile, unutmayalım nemsiz ve kuru cilt arasında aslında kocaman bir fark bulunuyor, haydi gelin bir bakalım nedir bu farklar;

Kuru cilt, genetik faktörler ile belirlenen ve cildin nem değil de yağ kaybı olarak özetleyebiliriz. Cilt bariyerinde önemli rollere sahip yağların yetersiz üretimine veya üretilmemesine bağlı olarak cildin ürettiği nemi içine hapsedememe durumu. Hatta kuru cildin nedenleri arasında hormonların olduğunu da söyleyebiliriz. Kuru cilt doğuştan gelen bir cilt tipi olduğundan değişmesi pek mümkün değildir ancak belirtileri ortadan kaldırmak ve günlük cilt konforu sağlamak mümkündür elbette. Nemsiz cilt ise bir cilt tipi değil, cilt problemidir ve genelde dış faktörler( yanlış kozmetik uygulamalar, mevsimsel değişiklikler, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol vb) kaynaklı oluşur ve belirtileri ortadan tamamen kaldırmak mümkündür. Tüm cilt tipleri (buna yağlı ciltler de dahil) nemsiz kalabilir.

Sonuç olarak, kuru cildin yağ eksikliği yaşaması, nemsiz ciltte nem eksikliği olarak tanımlanır. Buradan yola çıkarsak kuru ciltlerin yağ bazlı ürünleri tercih etmesi, nemsiz ciltlerin hyaluronik asit gibi cilde nem kaynağı olan ürünleri tercih etmesi doğru olacaktır.