Değişen hava şartları cildimizin üzerinde olumlu veya olumsuz etki gösterir. Mevsimlere göre rutinlerimizi düzenlerken dikkat etmemiz gereken adımları aslında cildimiz bize söylüyor. Yapmamız gereken; bazı değişiklikler ile olumsuz etkileri cildimiz için olumlu hale getirmek. Gelin bu adımlara göz atalım.

GÜNEŞ KREMİ

Yaz aylarında öncelik verdiğimiz ilk ürün kesinlikle güneş kremi olmalıdır. Güneşin zararlı ışınlarından her mevsim korunmamız gerektiğini biliyoruz fakat yazın daha güçlü etkisi olan bu ışınlara karşı cildimizi geniş spektrumlu koruma sağlayan bir güneş kremi ile korumalıyız. Dışarı çıkmadan 20-30 dakika önce tüm cildimizi kaplayacak şekilde ve gün içerisinde 2-3 saatte bir yenileyerek kullanmaya özen göstermeliyiz.

SEBUM DENGELEME

Hava sıcak ve nemli olduğunda cildimiz ekstra yağlanabilir. Terleme sıklığı arttığı için de cildimizin sebum salgısını düzenlemek için iyi bir cilt temizliği cildimizin nefes alması için önemlidir. Popülaritesi giderek artan çift aşamalı temizlikten yararlanılabilinir. , temizliğin ardından kuru cilde tonik uygulayarak gözenek temizliğini de sağlayabilir ve cildi tam anlamıyla kirden arındırabiliriz.. Sebum dengesini sağlamak ve fazla yağlanmayı önlemek için Niacinamide içeren serumları toniğin ardından uygulayabiliriz..

NEM

Kış mevsiminde tercih ettiğimiz yağlı nemlendiriciler yerine daha hafif yapılı diye nitelendirdiğimiz su bazlı nemlendiriciler yazın cildimiz için iyi bir tercih olacaktır. Cildimizin susuz kalmaması önemlidir. Cildimiz dışarıdan yağlı durduğu fakat içeriden susuz olduğu bir dönemdedir. Nemi içeri çekmek için Hyaluronik asid gibi ferah, dolgunlaştırıcı ve iyi bir içeriğe sahip ürünleri nem ajanı olarak kullanabiliriz.

EKSFOLİASYON

Kimyasal peeling uygulaması yaz aylarında ekstra dikkat gerektirebilir. Kimyasal peelingleri gece rutinine dahil etmek, gündüz güneş kremi kullanmak ve tazelemek önemli detaylardandır. Fakat güneşin zararlı etkilerine karşı bazen kimyasal peelingden endişe duyuyoruz. Bu durumlarda kimyasal peeling yerine cildinizi ölü derilerden arındırmak için nazik enzim peelinglerden yararlanabilirsiniz.

Bu temel basamaklar ile yaz aylarında cildiniz için güzel bir rutin oluşturabilirsiniz. Elbette değişik içerikteki ürünleri de cildiniz için analiz edip rutinlere dahil edebilirsiniz. Rutinlerinizi uygularken dikkat etmenizi önemsediğimiz dönem tatil zamanlarıdır. Bronzlaştığımız, cildimizin güneşe en fazla maruz kaldığı , deniz suyuyla temas ettiğimiz bu dönemlerde cilt hassasiyetimiz oluşabilir. Bu durumda peeling gibi cildimizi hassaslaştıracak adımları atlamanızı ve nemlendirmeye önem göstermenizi öneriyoruz.

Yazın enerjisi doğru cilt bakımı ile cildinize yansısın!