Niasinamid/ Niacinamide;

Niasinamid, herkesin merak ettiği kozmetik ve dermokozmetik sektörlerde en yaygın ve kullanılan bileşenlerden biridir. Bu malzemeyi özel yapan nedir? Markalar ve kullanıcılar neden her gün bu konuda daha fazla bilgi edinmek için çabalıyor?

Niasinamid nedir?

Nikotinamid olarak da adlandırılan niasinamid, bir B3 vitamini ve temel bir besin maddesi olan aktif niasinin bir formudur. Vitamin B3 eksikliği cilt sorunlarına yol açabilir. Niasinamid, Viramin B3 eksikliğini önlemeye yardımcı olur.

Vitamin B3, sindirim ve zihinsel sağlık adına da önemli bir rol oynar ve vücuttaki 200'den fazla enzimin çalışmasını destekler.

Niasinamid Neden Önemlidir?

Niasinamidin topical (cilt kullanımı) formu, çok çeşitli cilt bakım faydalarına sahiptir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Niasinamidin cilde faydaları:

Lipid bariyeri: Niasinamid, cildinizin bir seramid (lipit) bariyeri geliştirmesine yardımcı olur ve bu da cildin nemi tutmasını sağlar. Bu, özellikle egzamalı veya olgun bir cilde sahip bireyler başta olmak üzere, tüm cilt tipleri için faydalıdır.

Kızarıklığı ve lekeleri en aza indirir: Niasinamid, egzama, akne ve diğer enflamatuar cilt durumlarında iltihabı azaltarak kızarıklığı hafifletmeye yardımcı olur.

Gözenek görünümünü en aza indirir: Cildin pürüzsüz ve nemli kalmasını sağlar bu da zaman içinde gözenek boyutunda doğal bir azalmaya yol açar.

Cildin yağ oranını düzenler: Nem tutmanın faydaları sadece kuru cilt tiplerine sahip olanlar için değildir. Niasinimid ayrıca yağ bezlerinin ürettiği yağ miktarını düzenlemeye yardımcı olur ve aşırı sebum üretilmesini önler.

Güneş hasarına karşı korur: Niasinamid aynı zamanda sağlıklı hücrelerin yeniden oluşmasına yardımcı olur ve onları ultraviyole ışınlarının neden olduğu hasarlardan korur.

Hiperpigmentasyonu(ciltte renk farklılığı) tedavi eder: Bir araştırma, niasinamid içeriğinin karanlık noktaların aydınlatılmasına yardımcı olabileceğini bulmuştur. Faydalar dört hafta sonra gözlemlenmiştir. Bu durum artan kollajen üretiminden kaynaklanır.

İnce çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirir: Niasinamid, bazı güneş hasarı belirtilerini azaltmaya yardımcı olur, buna ince çizgiler ve kırışıklıklar dahildir.

Stres kaynaklı hücre hasarına karşı korur: Niasinamid, cildin hücrelerinin oluşturulmasına yardımcı olurken, güneş ışığı, kirlilik ve toksinler gibi çevresel etkenlerden de korur.

Sivilceleri tedavi eder: Niasinamid kullanımının ardından, zamanla daha az lezyon ve gelişmiş cilt dokusu görebilirsiniz.Niasinamid Akne ile ilişkili siyah noktalara, sivilcelere ve lekelere neden olan sebum üretimini control ederek ciltteki yağ oranını dengeler (cildi korumak ve nemlendirmek için doğal olarak üretilen yağ).

Cildi aydınlatır: Niasinamid, zararlı güneş ışığına tepki olarak cilt tarafından üretilen ve cildin koyulaşmasına ve pigmentasyonuna neden olan melanin üretimi için gerekli anahtar enzimlerden birinin etkisini bozarak ciltteki rengi (pigmentasyon) azaltır.

Kaynak:

• Everything you need to know about using niacinamide on your skin, CBC Life, March 14, 2019.

• Niacinamide, Breast Cancer website sources, Therapeutic Research Faculty, publishers of Natural Medicines, Prescriber's Letter, and Pharmacist's Lette.

• Gehring W, Nicotinic acid/niacinamide and the skin, J Cosmet Dermatol. 2004 Apr;3(2):88-93.

• The effect of 2% niacinamide on facial sebum production, J Cosmet Laser Ther. 2006 Jun;8(2):96-101.

ENGLISH
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız.